Ezúttal egy olyan bejegyzéssel készültem, ami remélhetőleg sokatok segítségére lesz a koreai kozmetikumok terén. Amikor kozmetikumokról beszélünk, számos olyan szakkifejezés és idegen szó ütheti fel a fejét, ami nem sokat mondd a hétköznapi embereknek. Én is gyakran állok tanácstalanul az összetevők listáját olvasva és több órányi kutatómunka szükséges a teljes dekódoláshoz. Most a te életedet szeretném megkönnyíteni azzal, hogy a legnépszerűbb és leghasznosabb összetevőket és kozmetikai kifejezéseket részletesen bemutatom.
“A” AHA hámlasztó
Finom, kémiai hámlasztó, amely eltávolítja az elhalt hámsejteket, a sérült bőr felső rétegeit és elősegíti a bőrsejtek regenerálódását. Ez a fajta hámlasztó gyengéden szünteti meg a finom ráncokat, a pattanásokat, a krónikusan száraz bőrt és az egyenetlen pigmentációt.
- javítja a bőr textúráját
- serkenti a kollagén termelést
- csak a bőr legfelső rétegére hat
“B” BHA hámlasztó
A bőr mélyebb rétegeire is képes hatni és eltávolítja az elhalt hámsejteket a pórusokból. Biztonságosan használható érzékeny bőr esetén is.
- segítség a miteszerek és pattanások eltávolításában
- gyulladáscsökkentő hatása is van
“C” Ceramidok
A ceramidok a bőrben megtalálható lipidek vagyis egyfajta zsír molekulák, amiknek elsődleges céljuk a bőr védekező funkciójának erősítése. A ceramidokat tartalmazó bőrápoló termékek elősegítik a bőr védekezését és növelik a hidratációt – feltöltött, sima, feszesebb lesz a bőr kevesebb látható vonallal és ránccal.
“D” Denaturált alkohol
A denaturált alkohol különféle funkciókkal rendelkezik a kozmetikumokban, például habzásgátló, mikrobaellenes és oldószerként is működik. Különböző fajta alkoholokat tartalmazhatnak a kozmetikumok és pozitív és negatív hatásaik megosztó a vásárlók körében. Több cikket is elolvasva, én is arra a nézőpontra jutottam, hogy az alkoholokat érdemesebb inkább kerülni. Paula Begoun, aki 20 kozmetikai könyv irója és a Paula’s Choice alapítója azt vallja, hogy amennyiben az összetevők listájában az első 6 szó között megtalálható valamely alkohol, akkor a termék valószínűleg irritációt és bőrszárazságot fog okozni hosszú távon.
“E” Emulgálószerek
Azokat az anyagokat nevezzük emulgeálószereknek, amik lehetővé teszik az egyébként nem keveredő víz és olaj egyenletes és stabil elkeveredését. A legtöbb krém emulzió (azaz van benne víz és olaj is), így emulgeálószer gyakorlatilag minden krémben van. Kutatások azt is kimutatták, hogy ezek a szerek elősegíthetik a bőrápoló összetevők felszívódását, és hasznosak lehetnek a hosszantartó helyi alkalmazás esetén.
“F” Fragrance (illatanyag)
Az illatanyagok a bőrápoló termékekkel szembeni allergiás reakciók első számú oka. Sajnos nagyon sok kozmetikumban megtalálhatók, de a koreai kozmetikumok gyártói igyekeznek kerülni ezt az összetevőt. Az illatanyagok rendkívül csábítóvá teszik a termékeket és könnyebben eladhatóvá teszik azokat, viszont gyakran irritálják a bőrt, ekcémát, allergiát vagy pattanásokat is okozhatnak.
“G” Glicerin
Nedvszívó anyag, azaz képes a levegőben található nedvességet megkötni. Gyakran használt hidratáló termékekben, hiszen egy olcsó, de megbízható összetevőről van szó. Kutatások kimutatták, hogy a glicerin utánozni tudja a bőr természetes hidratáló tényezőjét (Natural Moisturizing Factor), ezért minden bőrtípusnak megfelelő, bármilyen életkorban.
“H” Hialuronsav
Éppúgy, mint a kollagén és az elasztin, a testünkben természetesen előforduló hialuronsav mennyisége is csökken ahogy előre haladunk a korban. A hialuronsav növeli a bőr nedvességtartalmát és megakadályozza a vízvesztést. Súlyának 1000-szeresét képes megkötni, így hosszú távon hidratálja a bőrt.
“I” Ingredients (összetevők)
Amit tudni érdemes az összetevők lisájáról:
- Sorrend: csökkenő sorrendben van listázva, a termékben található legnagyobb mennyiségtől a legkevesebb mennyiségig
- INCI jelentése: International nomenclature of cosmetic ingredients, vagyis a kozmetikai összetevők nemzetközi szaknyelve (angol és latin)
- A növényi összetevőket könnyű észrevenni, mert fel vannak tüntetve latin nevükkel (mindig két szó) és zárójelben pedig az angol nyelvű hétköznapi neve látható
- Megtévesztő termék nevek: van rá esély, hogy például egy shea vajas krém meggyőzően hangzik, de vásárlás előtt nézd meg az összetevők listáját, valójában hol szerepel a shea vaj: ha csak a lista végén, akkor szinte alig található benne ez az összetevő és nem érdemes csodákat várnod a terméktől
“J” Jeju Herb 7-Complex
Rozmaring, kamilla, citromfű, teafaolaj, levendula és más gyógynövény kivonatok összessége, amelyek a dél-koreai Jeju-szigetről származnak. Ez a sziget tele van természeti csodákkal és különleges gyógynövények lelőhelye egész éven át.
“K” Kakaó kivonat (Theobroma Cacao)
A kakó növényből számtalan módon ki lehet nyerni összetevőket, létezik kakaó mag kivonat, kakaó virág kivonat, kakaó olaj. Kitűnően hidratálja a bőrt és antioxidáns hatása is van, tehát lassítja az öregedést. Emellett a kakaó tele van olyan tápanyagokkal, amelyek a bőrre is jótékony hatással vannak. Biztonságosan alkalmazható összetevő, ezért gyakran előfordul hidratáló krémekben, testápolókban.
“L” Liposzóma
Ez nem egy összetevő, hanem egy eljárási folyamat, de manapság igen népszerű. Ezek a mikroszópikus lipid (zsír) zsákocskák, kis csomagok, képesek aktív összetevőket magukban tartani és szabadon engedni őket, miután a liposzóma felszívódik a bőrbe. Arra használják őket, hogy bejuttassák a hatóanyagokat a bőr mélyebb rétegeibe, amik egyébként nem szívódnának fel.
“M” Méhpempő kivonat
Egy fehéres, tejszerű anyag, amit a méhanyák fogyasztanak. Sok aktív összetevőt tartalmaz, mint a fehérjék, cukor, vitaminok, ásványi anyagok. Segít megvédeni a szabad gyököktől és teltté teszi a bőrt.
“N” Niacinamid
B3 vitaminként is ismert, egy vízben oldódó vitamin. A bőrben lévő összetevőkkel együttműködve csökkenti a tág pórusokat, meggyengült bőrfelszínt és javítja a durva bőrt. Biztonságosan alkalmazható más aktív összetevőkkel, legyen az C-vitamin, retinol vagy kémiai hámlasztók. Segít megújítani és helyreállítani a bőrfelszínt és serkenti a bőrvédő ceramidok termelését is.
“O” Olívaolaj (Olea Europaea)
A többi bőrápoló növényi olajhoz hasonlóan tele van a bőrnek hasznos zsírsavakkal. Ezenkívül antioxidánst tartalmaz és a bőrazonos bőrpuhító szer, a szkvalén (Squalene) egyik legjobb növényi forrása. A- és E-vitamint is tartalmaz, véd a szabad gyökök ellen és puhává varázsolja a bőrt.
“P” Peptidek
A peptidek aminosavak húrjai, amelyek építőkövei és alkotóelemei a sejteknek. A peptidek többek között a kollagén és az elasztin rostok építőkövei is, tehát elengedhetetlenek a puha, rugalmas és ránctalan arcbőrhöz. Amikor peptideket tartalmazó kozmetikumot alkalmazunk, akkor arra készteti a bőrt, hogy azt gondolja, sérülés vagy sebesülés történt és serkenti a gyógyító és kollagéntermelő folyamatainkat.
“Q” Q-10
A Q-10 egy koenzim, ami a sejtekben található, de az idő előrehaladtával egyre kevesebb termelődik belőle. Elengedhetetlen alkotóelem a bőrsejtek megújulásában és javításában. A Q-10 antioxidánsként szabadul fel a külső káros hatások leküzdésére, mint például az UV-sugárzás, ezért elengedhetetlen a sima, egészséges bőrhöz. Gyakran használják ránctalanító krémek összetevőjeként, bizonyítottan csökkenti a szarkalábakat.
“R” Rózsavíz
A rózsaszirom gőzdesztillációjából származó folyadék, már az ókori Egyiptom óta alkalmazott kozmetikum. Hidratálja a bőrt és antioxidáns tartalma miatt megóvja az arcbőrt külső hatásoktól és öregedéstől. Gyulladáscsökkentő hatása miatt bátran használhatják pattanásos vagy érzékeny bőrűek vagy éppen csökkenthetők az ekcéma és rosacea tünetei is. A legtöbben mégis lenyűgöző illata miatt használjuk.
“S” Szérum
Sokat halljuk emlegetni őket, de tudjuk pontosan, mik is a szérumok? Bőrápoló termékek, amely magas koncentrációban tartalmaznak aktív összetevőket, és általában képesek a bőr mélyebb rétegeibe hatolni, mert kisebb molekulák találhatók bennük. Használd őket arctisztítás és tonizálás után, de még az arckrém előtt. Olvasd el itt, hogy pontosan hol van a helyük a 10 lépéses arcápoló rutinban!
“T” Teafa kivonat
Gyakran találkozunk vele pattanásos bőrre készült termékekben, mivel kitűnő gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatása van. Nagyon kellemes, frissítő illata van és megfelelő mennyiségben alkalmazva megnyugtatja az irritált, piros bőrt, valamint antioxidáns funkcióval is rendelkezik.
“U” UV-sugárzás
Ha arcápolásról van szó, akkor fontos megemlíteni az UV védelmet. Két féle sugárzás létezik a Földön, az UVA (hosszú hullámhosszú) és az UVB (közepes hullámhosszú), mindkettő a napból érkezik és káros lehet a bőrre. Az UVA sugárzás károsítja a kollagénrostokat, öregíti a bőrt és roncsolja a bőrben található A-vitamint. Az UVB sugárzás jótékony hatása, hogy elősegíti a D-vitamin képződést, viszont károsíthatja a DNS-t és bőrrákot okoz. A fiatalos bőr megőrzése érdekében elengedhetetlen a fényvédő mindennapi használata, hogy megelőzzük a sejtek károsodását és a bőr időelőtti öregedését.
“V” Viszkozitás
A viszkozitás a folyadék belső súrlódásának (áramlási ellenállás) mértéke, amikor egy folyadékréteg kénytelen egy másik réteg fölé mozdulni. Minél nagyobb a viszkozitás, annál sűrűbb az anyag. Arcápolás szempontjából azért fontos tisztában lenni ezzel a kifejezéssel, mert az arcápolási rutin során a kevésbé viszkózus termékeket kell először alkalmazni és folyamatosan haladni a viszkózusabb kozmetikumok felé. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy hígabb folyadékot, például tonert kell először felvinni az arcbőrre és ezután jöhetnek az egyre sűrűbb szérumok, majd krémek.
“W” Water (víz)
A vizet elsősorban oldószerként használják a kozmetikumokban, ebben oldják fel a bőr számára előnyös alkotóelemeket. Hidratál, segíti az összetevők felszívódását, hűsít, azonban vannak negatív tulajdonságai is. Gyakran csak olcsó kitöltőanyagnak használják, sokszor az első szóként szerepel az összetevők között, ez azt jelenti, hogy a termék legnagyobb százalékban vizet tartalmaz. Számos koreai kozmetikumnál viszont megfigyelheted, hogy az első összetevő a rózsavíz, teafaolaj vagy más hasznos összetevő.
“X” Xantán gumi
Bőrápolásban való felhasználása jelentős szerepet játszik a termék textúrájában és összetételében. Sűrítőszerként, textúrajavítóként és emulziók stabilizálására használják. Megfelel a természetes és bio bőrápolásban való alkalmazásra, egész pontosan ez egy baktériumok által termelt cukor alapú polimer. Nem okoz bőrirritációt és hidratáló hatással is rendelkezik.
“Z” Zanthoxylum Piperitum (szecsuáni bors)
Ami a Zanthoxylum Piperitum bőr előnyeit illeti, antioxidáns hatású lehet, de ennél is fontosabb, hogy antibakteriális és természetes tartósítószer. Különösen elterjedt a K-Beauty termékekben, mivel ez az egyik a három természetes kivonatból, amelyek az EURO-NApre nevű koreai, természetes tartósítószert alkotják. Egyetlen negatívuma, hogy illatanyagokat is tartalmaz, amelyek irritálhatják az érzékeny bőrt.